Politiek en bedrijfswereld sluiten voor het eerst akkoord over CO₂-afvang
Potentieel meer dan 7,5 miljoen ton minder CO₂ in de atmosfeer
6 november 2025

Vlaamse en Waalse bedrijven willen de leiding nemen in Europa inzake de afvang, opslag en het vervoer van koolstofgas (CO₂). De Vlaamse en de Waalse regering sluiten hierover voor het eerst een akkoord met het bedrijfsleven. In een gezamenlijke verklaring engageren ze zich om er alles aan te doen zodat de noodzakelijke investeringen in ons land zullen gebeuren. Dit vormt een belangrijk positief signaal in het licht van de investeringsbeslissingen die in de komende maanden verwacht worden.
“Overheden en bedrijven geven een krachtig signaal: Vlaanderen en Wallonië willen een voortrekker zijn inzake CCS. Een kader voor toekomstige investeringen in koolstofafvang is cruciaal als we de industrie hier een toekomst willen bieden. De koolstofafvang zal een nieuwe waardeketen op gang brengen met nieuwe jobs en extra toegevoegde waarde voor onze economie”, zegt Frank Beckx, gedelegeerd bestuurder van Voka.
Verklaring van Bergen
De verklaring is voorgesteld en ondertekend in Bergen in de cementfabriek van Holcim waar tegen 2029 koolstofvrije cement zal worden geproduceerd. De minister-presidenten van Vlaanderen en Wallonië waren aanwezig, samen met de ceo’s van 17 industriële bedrijven en de gedelegeerd bestuurders van Voka en AKT for Wallonia.
Een vierde van de industriële uitstoot
De aanwezige bedrijven zijn samen goed voor het gros van alle industriële CO₂-uitstoot in België. Het gaat daarbij voornamelijk om uitstoot die moeilijk te reduceren is en waarvoor koolstafvang (CCS) de meest logische piste is. Als deze bedrijven doorzetten met hun CCS-plannen in Vlaanderen en Wallonië zal jaarlijks minstens 7,5 miljoen ton CO₂ niet meer in de atmosfeer terechtkomen, dat komt overeen met één vierde van de industriële uitstoot vandaag.
Koolstofafvang, -opslag en -transport (CCS) zal een nieuwe waardeketen worden in de industrie waardoor tewerkstelling en strategische industriële activiteiten in België behouden kunnen blijven. Daarvoor zijn grote investeringen nodig en geloofwaardige businessmodellen.
Vlaanderen en Wallonië zijn uitstekend geplaatst om in Europa een leidende rol te spelen inzake CCS. Verschillende industriële spelers staan op het punt om een investeringsbeslissing te nemen over CCS-projecten in ons land. Gezien de sterke verwevenheid van de industriële clusters kan de ene investeringsbeslissing de andere op gang brengen. De gezamenlijke verklaring toont de ambitie van politiek en bedrijfsleven om die investeringen ook effectief binnen te halen en op die manier onze industrie hier te verankeren.





